0-2 Yaş Çocukların Fiziksel Gelişimi

0-2 Yaş Çocukların Fiziksel Gelişimi

Bu yazımızda 0-2 yaş bebeklerin fiziksel gelişimi ve bebekteki fiziksel değişiklikleri konularını ele alacağız.

Yeni doğan bebekler 1. yıllarında genellikle doğum ağırlıklarının 3 katına ulaşırlar. 3 kilo 100 gr doğmuş bir bebek, birinci yılın sonunda yaklaşık olarak 9-10 kilo civarında bir kiloya ulaşır. Yeni doğan bebeklerin boyları ise 20-25 cm civarında artar. Yani doğduğunda boyu 48 cm olan bir bebek yaşını doldurduğunda 70 cm civarında olur. 15. ayın sonuna kadar bebeklerin çoğunun 8 dişi tamamlanır.

Bedensel gelişim, doğum öncesi dönemde en hızlı dönemini geçirir. Doğumdan sonraki zaman dilimi de doğum öncesi dönemden sonra olan en hızlı fiziksel gelişim dönemidir. 1 yaşını doldurmuş olan çocuk, doğum boyunun yaklaşık yarısı kadar uzamış ve 75 cm civarına ulaşmış olması gerekir. 2 yaşına gelene kadarki dönemde doğuş esnasındaki boyunun üçte ikisine kadar ulaşır. Bebeğin boyu uzaması yaş ile ters orantılı olarak azalmaktadır. Yaş ilerledikçe boyun uzaması kısalır.

” 0-2 Yaş Bebeklerin Fiziksel Gelişimi ” Videoları

3 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

1 yaş bebeğin fiziksel gelişimi

 

2 yaşında bebeğin fiziksel gelişimi

Erkek bebeklerin kız bebeklere göre bedensel büyüklük oranı daha fazladır. Doğum ile birlikte baş kısmının en hızlı gelişmiş organ olduğunu söylemek gerekir. Bebeğin bacaklarındaki büyüme 1 yaş ile ergenlik dönemi arasında gerçekleşir. Beden olarak büyüme, beslenme ve sosyo-ekonomik koşullara göre değişmektedir. Bebeğin ağırlığının artması ilk yıl oldukça hızlıdır. Fakat iki yaşına doğru ağırlık hızında düşme gözlemlenmektedir. Bebek altı aylıkken doğumdaki kilonun iki katına, bir yaşında üç katına, 3 yaşında ise dört katına ulaşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

PEMBE MELEK