Epidural Normal Doğum ve Epidural Sezeryan Doğum

Epidural Normal Doğum ve Epidural Sezeryan Doğum

Bu yazımızda anne adaylarını bilgilendirmek adına epidural normal doğum, epidural sezeryan doğum, epidural doğum sonrası anne izlenimleri, epidural normal doğum video konularını ele alacağız.

Anne adaylarının çoğunlukla korktukları olağanüstü bir durum olan doğum, gün geçtikçe teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha rahat yapılır hale gelmiştir. Anne adayları doğum sancısı korkusunu hep içinde taşır. “Doğum sancısı nedir?” sorusunu cevaplayacak olursak rahim kaslarının kasılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrılardır. Çoğu anne, bu ağrıyı hayattaki en dayanılmaz acı olarak da tarih edebilmektedir.

Epidural doğum ne demek?

Halk arasında “ağrısız doğum” olarak tanımlanan epidural normal doğum, sıklıkla karşılaşılan doğumlar arasında. Bele yerleştirilen bir tüp ile kateterden uygulanan ilaç, vücudun alt kısmının geçici olarak iletişimini kesiyor ve ağrı uyarıları iletilmemiş oluyor. Burada önemli olan nokta, seçilecek doz ile birlikte rahim kasılmaları sırasında ağrıları ortadan kaldırmak ve rahim kasılmalarını azaltmayarak doğumun normal şekilde devam etmesini sağlamaktır. Uygulanan yöntemle sadece ağrılar kesilir, hareket ve dokunma kısıtlanmaz.

Epidural normal doğumda annenin yaşadıkları

Doğum sancıları oluşunca doğum kanalı açıklığı 4cm olmasıyla birlikte anne doğum odasına alınır. Serum takılır, tansiyona bakılır ve oksijen durumu takip edilir. İyi bir epidural doğum için anne ile doktor iletişim halinde olmalıdır. Anne doğru pozisyonu aldıktan sonra sırt ve bel bölgesine ilaç sürülerek mikropsuz hale getirilir. Uygulama esnasında cilt altındaki dokular uyuşturulur. Daha sonra epidural aralığa girilerek bu alana katerer denilen ince tüp yerleştirilir. Katererin yerleştirilmesiyle sancılar sona erer ve rahim kasılmaları devam eder. Katerere takılan ağrı pompasıyla hastanın ağrısızlığının devamı sağlanır. Bu süreçten itibaren doğum gerçekleşmeye başlar.

epidural-normal-dogum

Epidural doğum sonrası anne adayı?

Epidural doğum sonrasında anne adayı oda içerisinde yürüyebilir, birçok ihtiyacını karşılayabilir. Doğum sürecinde anne adayı doğuma aktif olarak katılır ve anne doğum sonrası ağrıdan arınmış bir şekilde bebeğini kucağına alabilir.

Epidural sezeryan doğum nedir?

Genel olarak anne adayları bebeğini normal yolla doğurmak istemelerine karşın bazen hesapta olmayan şekilde sezeryan doğum yapmak gerekebilir. Bu durumda epidural anestezi uygulanabilir. Epidural normal doğumda yapılan işlemler hemen hemen aynıdır. Ancak verilen ilaç dozu farklıdır. Anne adayının belden aşağısı uyuşmuş bir şekilde ameliyat masasında yatar, bu süreçte ayaklarını oynatabilir, yani epidural anestezi sonunda hareket kabiliyetinin tamamen kaybolması yoktur.

Ağrısız epidural doğum yapan annelerin izlenimleri:

Bir annenin epidural ağrısız doğum duyguları;

“…Hamileliğim süresince normal doğum (epiduralli) olmasını istiyor ve hakkında pek çok şey okuyordum. Epidural opsiyon beni rahatlatsa da okuduklarım bende şüphe yaratmıştı. Ancak anestezi doktorum gelip bizimle sabahtan tanışıp, anlatınca yapacaklarını hiç sorgulamadan güvendim kendisine. Ağrılarım başladığında ekibi ve ekipmanı ile odaya geldi. Açıkçası hazırlık o kadar uzun sürmüştü ki korkmadım diyemem. Zaten kendisiyle de bu duygumu hemen paylaştım. Bana dedi ki bizim hazırlığımız uzun sürer, detaycılığımızdan. Hepsi sizin rahat etmeniz için. Belime bir iğne yapılacağı için sırtım dönük bütün olanları sadece duyabiliyor, hiçbir şey izleyemiyordum. Yapılan işlem o kadar kısa sürdü ki ne olduğunu, ne zaman epiduralin takıldığını anlayamadım bile. İlaç sayesinde doğum stresinin yanında bir de ağrıların zorluğunu yaşamadan daha rahat, kolay doğum süreci geçirdim. Bu yöntem olmadan asla normal doğum yapamazmışım. Bebek ve anne için stressiz bir doğum yapabilmek için büyük bir nimet….”

Elif Şafak’ın epidural sezeryan doğum düşünceleri;

“…düpedüz şahitlik ediyorsunuz bir mucizeye. İnsan denilen mucizenin dehre gelişine. Nasıl mı? Üzerinizde bir perde, bedeninizin yarısı uyuşmuş, kalan yarısı ise alarm halinde. Bilinciniz yerinde, ameliyat esnasında yapılan her şeyi duyumsuyorsunuz, ağrı veya acı hariç. Gözlerinizi çevirdiğiniz noktada lambalar ve doktorların yüzleri. İşte öyle bir anda gördüğünüz insanların güler yüzlü olması, size uzun uzun, ince ince özenle her şeyi anlatmaları, bilgi vermeleri o kadar önemli ki. Bu vaziyette bebeğin doğumuna şahitlik ediyor, ameliyatın hem nesnesi hem de aynı zamanda bir aktörü oluveriyorsunuz. Doktor ameliyatı sürdürürken bir yandan sohbet ediyoruz. Tuhaf bir duygu bu. Kesilip biçilirken felsefeden, edebiyattan, sanattan, tarihten konuşmak. ..eşsiz bir tecrübeymiş bir kadının doğum anına tanıklık edebilmesi. Sessiz bir kamera kesilip her şeyi dakika dakika izleyebilmesi. Derken, adeta kendiliğinden, bir başka boyuttan gelircesine bir ağlama sesi. Perdenin öteki yanından uzatıveriyorlar bebeği. Ve size düşen tek bir şey var öyle bir anda, yapabileceğiniz tek bir şey: Katıla katıla, şükrede şükrede ağlamak.”

Ağrısız epidural doğum videosu

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

PEMBE MELEK