Erken Doğum Tehdidi ve Tedavisi

Erken Doğum Tehdidi ve Tedavisi

Bu yazımızda erken doğum tehdidi, erken doğum tedavi, erken doğum yapılamayan gebelikleri, erken doğum durdurma tokoliz uygulaması konularını ele alacağız.

Gebelikte şartların uygun olduğuna karar verildiğince doğum eylemini durdurarak bebeğin gelişimini sürdürmesi için zaman kazanmak mümkündür. Fakat erken doğum tedavisi için kullanılan ilaçların(nidilat, ritodrin vs.) yan etkilerinin ciddi boyutta olması erken doğum tanısının doğru konulmasını ve tedavinin uygulanmasını sakıncalı hale getirmektedir.

Doğum eylemini durdurma tokoliz tedavisi

Tokoliz, erken doğum tehdidi altında olan ve erken doğum yapmak üzere olan gebenin doğum eylemini durdurma tedavisidir. Erken doğum tehdidi teşhisi koyulan gebenin antenatal tetkikleriyle ultrasonla gebelik haftası belirlenir. Sonrasında anomali araştırması da yapılır. Kardiyotokografi cihazı ile 28 hafta ve üzerindeki gebeliklerde fetüsün kasılmaların nasıl gerçekleştiğini ve fetüsün iyilik hali değerlendirilir. Tokoliz tedavisinin uygulamasının başarısız olma riskine karşılık prematüre doğan bebek için yoğum bakım ortamı oluşturulmalıdır.

Doğum durdurma eylemi yapılamayan gebelikler

Kanaması olanlar ve kanamasının neden kaynaklandığı belirlenemeyen gebeler, plasentanın erken ayrılma şüphesi olan gebeler, rahim iltihabı bulunan gebeler, bebeğinde gelişme geriliği olan gebeliklerde anne adayı için erken doğum belirtileri olsa dahi tokoliz tedavisi yapılamaz. 36. haftalık gebelik evresini tamamlamış anne adaylarının rahim ağzı açıklığı 4 cm ve üzerindeyse anne adaylarının doğumları genel olarak kendi seyrine bırakılır.

Erken Doğum Riskleri ve Önlenmesi Videosu

 

 

Erken doğum durdurma tedavisi tokoliz uygulanması

Tokoliz tedavisinde kasılmaları durdurabilmek için farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Ağız yoluyla uygulanan nifedipin, damardan ritodrin vb sayılabilir. Tedavi esnasında anneye akciğer olgunlaşmasını sağlayacı iğne kalçadan yapılır.

Kortizon enjeksiyonu sanıldığından farklı olarak kortizon hormonunun yan etkilerinin oluşmasına neden olmamaktadır. Buradaki amaç bebeğin akciğer gelişimine olumlu katkıda bulunarak bebek erken doğduğunda yaşama ihtimalini artırmaktır.

Ritodrin, annedeki kasılması etkili bir şekilde durdurarak metabolizma ve kalp üzerinde önemli etkileri olan bir ilaçtır. Kalp hastalıkları olan anne adayı için kullanılmamalıdır. Kan şekerini artırması sebebiyle şeker hastalarında çok daha dikkatli kullanılmalıdır.

Tokoliz tedavisi şartların elverdiği sürece gebeliğin 36. haftasına kadar devam edilir. Tedavi süresince anne adayı sürekli olarak takip edilir. Tokoliz tedavisine rağmen kasılmalar durmaz ve rahim ağzı değişikliği ilerlerse tedavi başarısız olarak görülür ve tedavi kesilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

PEMBE MELEK