Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Genellikle besin tüketimi öncesi ve sonrasında kaburganın alt kısmında yaşanan ağrılar, mide ağrısı olarak adlandırılır. Nadiren de olsa sırt kısmına doğru yayılan bir ağrıda hissedilebilir. Bazı durumlarda mide ağrısına yanma hissi de eşlik edebilir. Bu da halk arasında mide yanması olarak adlandırılır.

Kişilerin çoğu yemek yedikten sonra bu ağrıları hissetmeye başlar. Bazı durumlarda ise yemek yemeden de bu sorun ortaya çıkabilir. Genel olarak fizyolojik olan problem bazı durumlarda psikolojik sebeplerden de oluşabilir. Bu aşamada önemli olan mide ağrısının sebebinin belirlenmesidir. Yemeği fazla kaçırma sebebiyle hazımsızlık sebebiyle ağrı oluşuyorsa bu ağrı geçicidir. Ancak başka bir sebepten dolayı oluşan mide ağrıları daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Young woman with stomach ache.
Mide ağrısının tedavisinde önemli noktalardan biri ağrıya sebep olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Sonrasında ise gerekirse ilaçla midenin zarar gören dokuları tedavi edilebilir. Ağrılar oluşmadan önce koruyucu önlemler de alınabilir. Midesinde rahatsızlıkları bulunan kişiler yemek yemeden önce mide koruyucu ilaçlar ile midelerini destekleyebilirler. Ancak bu ilaçlar kesinlikle doktor onayıyla kullanılmalıdır. Aksi halde sorunlar oluşabilir.

Bazı bitkiler de mide ağrısı üzerinde olumlu etkiler gösterir. Nane, tarçın, bal ve papatya mide ağrısına çok iyi gelen bitkilerdir. Mide ağrısına karşı hazırlanan papatya ya da nane çayı oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra tarçın ve balı karıştırarak tüketmek mide ağrısını tedavi etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

  1. Evet mide ağrıları ile ilgili yazılar devam etmeli. Bal kokusu midemi bulandırıyor. O yüzden kullanamıyorum. Başka yöntemlerde mutlaka vardır. Takipte olacağım baska tavsiyeler için.

  2. Mide ağrısı için eskiden dedelerimiz karbonat kullanırlardı.Artık yeni nesil rennie gibi mide ilaçları kullanmaya başladı

  3. Mide ağrısı nasıl geçer yazınız çok iyi olmuş sayenizde bilgilenmiş olduk teşekkürler kadınlar kulübü

  4. Çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçının. Çok sıcak yiyecekler, içecekler tüketmek ve sakız çiğnemek de hava yutmaya neden olur ve mide şişkinliğine yol açar. Baklagiller, karnabahar, lahana, fasulye, kavun ve elma gibi yiyecekler de gaz üretimine dolayısıyla mide şişkinliğine neden olduğu için kontrollü tüketilmelidir. Ayrıca çok yüksek miktarda lif içeren besinler de bağırsaklarda gaz birikimine yol açtığı için mide şişkinliği geçinceye kadar asgari düzeylerde tüketilmelidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

PEMBE MELEK