Saç Kıran Nedir ?  Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Saç Kıran Nedir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bulaşıcı özelliklere sahip bir mantar türünün yol açtığı deri hastalığı olan saçkıran, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilmektedir. Özellikle çocuk yaştaki ve ergenlik çağındaki gençlerde yetişkinlere göre daha fazla görüldüğünden bu hastalığın kalıcı bir hal almaması için fark edildiği anda tedavi edilmesi gerekmektedir. Sinsi bir hastalık olan saçkıran ilk aşamalarda belirti göstermeden gizli bir şekilde ilerlemektedir. Dişi ve erkek olarak iki türü mevcuttur ve dişi olan türü erkeğine göre daha hızlı ilerleyen ve daha zor tedavi edilen bir yapıya sahiptir. Genel olarak kafa derisinde oluşsa da, mantar kaynaklı olduğundan el ve ayaklarda, tırnaklarda ve vücudun birçok farklı bölgesinde oluşabilmektedir. Bulaşıcı olduğundan saçkıran hastalarının etrafındaki insanlar da bu konuda önlem almalı ve dikkatli davranarak kendilerini korumalıdırlar.

Gelişen tıp bilimleri ve yapılan sürekli araştırmalar sayesinde saçkıran artık günümüzde tedavi edilebilen deri hastalıkları arasında yer almaktadır. Öncelikle teşhis konup tedaviye başlanırken ilk yapılması gereken işlem bu hastalığa sebep olan mantar türünün belirlenerek yayılmasının durdurulmasıdır. Mantar tedavisi genel olarak krem ya da toz ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir fakat kullanım kolaylığı açısından genellikle tablet formunda olanlar tercih edilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar dışında bazı bitkisel karışımlar ve sprey çeşitleri de uzmanlar tarafından önerildiği sürece kullanılabilmekte ve tedavi sürecinde yardımcı ilaç olarak kabul edilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

1 Yorum

  1. Bir arkadaşımda vardı saçkıran. Gerçekten çok kötü bir rahatsızlık. Erken teşhis ve düzenli ilaç kullanımı bu hastalığı yenmekte çok önemli etkenler. Yazı için teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

PEMBE MELEK